Rozważne postępowanie podczas odzyskiwania danych
Już po pierwszej nieudanej próbie zresetowania urządzenia należy je wyłączyć i spróbować odzyskać zapisane dane za pomocą specjalistycznego programu. W Internecie będziemy mogli znaleźć wiele różnych programów, które są płatne lub bezpłatne, i pomagają odzyskać przynajmniej część zapisanych danych.
Kiedy żaden sposób nie przynosi oczekiwanych rezultatów, to nie pozostaje nam nic innego jak zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Każdy spec będzie mógł podjąć najlepsze kroki i odzyskać dane w zależności od tego, jaka jest przyczyna ich utraty.
Czy warto próbować samemu odzyskać dane?
Zawsze na początek możemy próbować samodzielnie odzyskiwać dane, ponieważ czasami dochodzi do tego, że usuwamy je niechcący przez pomyłkę.
Jeżeli mamy taką pewność, że komputer jest sprawny i nie został narażony na ataki wirusów lub innego niekorzystnego oprogramowania to możemy podjąć działanie na własną rękę.
Do profesjonalnego serwisu powinniśmy wybrać się zawsze gdy:
- urządzenie zostało zainfekowane wirusem,
- opuściliśmy je na podłogę,
- doszło do zalania wodą lub innym napojem.
Jak samodzielnie odzyskać dane bez specjalistycznego oprogramowania?
Odzyskiwanie danych na różnym urządzeniu różni się w zależności od sprzętu. Inaczej będziemy postępować w przypadku dysku systemowego, dysku dodatkowego czy kart pamięci.
Zawsze w przypadku systemowego dysku należy jak najszybciej wyłączyć zasilanie. Jest to bardzo ważne, aby nie doszło do nadpisania danych nowymi, ponieważ może wtedy dojść do całkowitego utracenia danych.
Natomiast w przypadku kart pamięci i dysków zastępczych wystarczy zainstalować odpowiednie oprogramowanie, które przeskanuje nośnik i przywróci utracone pliki.
Jak odzyskać dane z dysku HDD, a jak z dysku SSD?
W przypadku dysków HDD i SSD system usunięte dane traktuje jako wolne pole, na które zapisuje nowe dane. Można więc poprzez odpowiednie połączenie, bardzo łatwo przywrócić wszystko, co zostało usunięte.